Yacht Master Açık Deniz Kaptanlığı (Yacht Master Offshore) sertifikası yelkenli ve motoryatlarda geçerli kapsamlı bir hobi amaçlı yeterlilik belgesidir. Bu belge ile maksimum 24 metre uzunluğundaki tekneleri kıyıdan 150 deniz mili uzaklıkta kullanabilirsiniz. Yacht Master Açık Deniz Kaptanlığı Eğitimi (Yacht Master Offshore) yelkenli ve motor yat tipi tekneler için 5 gün boyunca sınıflarda teorik ve 5 gün boyunca pratik olarak tekne üzerinde sınavlarla verilmektedir. Belgeyi alabilmek için yaş sınırı 18 olarak belirlenmiştir.

Bu eğitim hobi amaçlı denizcilik eğitim ve bilgisini en üst seviyelere taşımak isteyen denizciler için en ciddi ve kalifiye eğitimlerden biridir. Bilgi ve tecrübesini geliştirmek ve tekne kullanırken özgüvenini en üst seviyelere çıkarmak isteyen kişiler için ideal bir eğitim modelidir.

Bu eğitimi tamamlamadan önce beş günlük STCW eğitimini tamamlamanız tavsiye edilir. Bu beş gün boyunca Yangına Müdahale, Denizde Hayatta Kalma, İlk Yardım ve Kişisel Emniyet ile Denizde Sosyal Sorumluluklar ile ilgili bilgileri edinebilirsiniz.

Bu belgenin sadece hobi amaçlı kullanıldığını belirtmek isteriz, eğer profesyonel akreditasyonlu bir belgeye sahip olmak istiyorsanız Master Of Yacht kursunu inceleyebilirsiniz.

Bir IYT sertifikasının dünya çapında kullanılabilecek bir nitelik olduğunu unutmamak gerekir.

Yacht Master Açık Deniz Kaptanlığı Eğitimi (Yacht Master Offshore) yeni başlayanlar için uygun değildir.

Sınava girmeden önce denizde geçirilecek minimum sürenin tamamlanmış olması gerekmektedir.

Sertifika Geçerlilikleri

  •   Maksimum 24m/78ft boyutundaki tekneleri kulanabilirsiniz.
  •   Kıyıya maksimum 150 deniz mili uzaklıkta kullanılabilir.
  •   Ticari kullanıma uygun değildir

 

Not: Yacht Master Açık Deniz Kaptanlığı Eğitimi hobi amaçlı kullanıma uygun olup her dilde öğretilebilir.

Belgeye Sahip Olabilmek İçin Gerekenler

  • Bir yatta aktif bir mürettebat üyesi olarak 50 tam gün geçirilmesi gerekmektedir (Her 24 saat bir gün olarak sayılacaktır.). Bir gün içerisinde geçirilen süreler toplanarak da bu saate ulaşılabilir. Bahsedilen süreye demir atmış veya bir limana bağlı olan teknelerde geçirilen zaman dahil değildir.
  • Denizde yolculuk yaparken en az 3000 deniz mili kat etmiş olmanız gerekmektedir. Bu mesafe uzun seyirler için sayılmalıdır, gün içerisinde yapılan kısa seyirler bu mil toplamını etkilemez. Sahil geçişlerinde en az 2000 deniz mili kaydetmiş olmak gerekir, okyanus geçişleri bu toplamı etkilemez. Adayların bir tekneyi açık denizde kullanabilmesi için denizde hatırı sayılır bir zaman geçirmiş olması önemlidir.
  • Adayın en az 30 saat gece seyrinde bulunması gerekmekte ve bu 30 saatin en az 6 saatinde geminin kaptanlığını yapmış olması beklenmektedir. Gece seyri kavramı, gün batımı ve güneşin doğuşu arasında geçen zamanlarda yapılan seyirleri kapsar.
  • Belgeye sahip olmak isteyen adayların mürettebattı ve diğer tekneleri tehlikeye sokmaması için, belgeyi almadan önce seyir işaret ve fenerlerinin görebilmesini etkilemediğine dair bir renk körlüğü/görme bozukluğu muayenesi olup rapor alması istenmektedir.
  •    Yacht Master Açık Deniz Kaptanlığı (Yacht Master Offshore) eğitimine katılan kişilerin daha önce tamamlamadılarsa, bu eğitimden önce Yatçılığa Giriş & Uluslararası Mürettebat Eğitimi ile Deniz İletişimi Eğitimi (VHF-SRC)’ni tamamlaması gerekmektedir.

İLETİŞİM FORMU

Bu eğitim/aktivite hakkında daha fazla bilgi almak istiyorum.

Eğitimlerimiz