Göcek  Symi arasında yapacağınız bu rota birbirinden güzel manzaralar  görüp yeni tecrübeler edinebilirsiniz. Bu rota uzun seyirler, boğaz geçişleri, evrak & dokümantasyon işlemleri ve farklı demirleme bağlanma çeşitler içerdiği için tekne tatili konuşunda oldukça tecrübeli kişiler için tavsiye edilir.

GÖCEK

KOORDİNAT 36°45’11.00″ N – 28°56’8.00″ E

Göcek Körfezi’nin kuzeyinde, Göcek beldesi yer alır. Yüksek Toros Dağları’nın ortasında kalan dar, düz alanın kıyı kesimindedir.Türkiye yat turizminin çok önemli bir merkezidir. Nüfusun büyük bir kısmı denizle ilgili işlerle ve turizm ile ilgilenmektedir. Ayni zamanda, belde dışından bu gelişen merkezde çalışmak için gelenlerle, yaşayan nüfus artmıştır. Bir giriş çıkış limanı da olan Göcek’te Gümrük bulunur.Denizciliği bu önemli merkezine ait beldeye, denizden yaklaşmada engeller yoktur. Belde önlerinde, demir tutan zemine  demir atıp, alargada kalınır. Ancak, Belediye Marinasına giriş çıkış yapacak teknelere engel oluşturmamak, Belediye Marina ile D Marin Göcek Marina arasındaki azmak ağzındaki sığ alana dikkat etmek gerekir.

RODOS

36 ˚. 27.013′N – 028 8. 13.069 E

 

Rodos, sadece dinlenmek isteyenler için değil, aynı zamanda aksiyon dolu bir tatil arayanlar için ideal olan Oniki Ada’nın başkentidir! Parlak yeşil tepeleri, zengin yeşil vadileri ve kesintisiz altın plajları ile Rodos gerçekten kutsanmış bir yer. Turizm için mükemmel tesisleri, adanın kozmopolit ve geleneksel özel karışımını ve çok sayıda kültürel ve arkeolojik alanı ekleyin ve mükemmel bir tatil yeriniz var.

SYMI

KOORDİNATLAR 49 ° 30’00 ″ N – 123 ° 30’00 ″ W

Symi limanına yaklaşırken, doğal bir geleneksel köyün mükemmel boyanmış görüntüsüne girmenin ezici hissi var. Kural olarak, insanlar agape kalır ve gözlerini muhteşem manzaradan alamazlar.Kusursuz mimarisini – orada listelenen tüm binaları – çevreleyen tepelerin yamaçlarında uzanan Symi kasabasının muhteşem manzarasına direnebilen birkaç kişi, kitap rehberlerine bakmak için gözlerini çıkarıyor. Symi limanının resimlerini kitaplarında yazılı olarak görüyorlar. Fotoğraf çekildiğini biliyorlar; herhalde, gerçek olandan daha iyi olmasını beklediler. Yine de, nefes kesen manzaraya hayret etmek için gözlerini tekrar kaldırdıklarında, beklentilerinin inandığını fark ediyorlar: Symi sözcüklerin veya fotoğrafların söyleyebileceğinden daha fazlası!

EKINCIK LİMAN

KOORDİNATLARI 36 ° 49’5.82 ″ N – 28 ° 33’25.90 ″ E

Köyceğiz Limanı’nın kuzeyinde yer alır.Ekincik Limanı içleri genelde her noktası ile demirlemeye, alargada kalmaya mümkündür. Birçok tekne, plaj önlerine demirler ve burada kalır. Güvenli demirleme yerlerinden biri kıyıdaki iskele önünün kuzeyine düşen mevkidir. Ekincik Limanı’nın kuzey batısında, rüzgarlara, dışarıdan gelebilecek soluğanlara korunaklı bu mevkii de erişte kum karışımı zemine 5-10 metrelere demir atıp, alargada kalınabilir.Ekincik Limanı’nın, güneybatısında Deniz Taşıyıcılar Kooperatifine ait uzun bir        iskele vardır. Kooperatiflere ait, 70 teknenin yanaştığı iskelenin baş tarafında yatlar için 15 teknelik bir yanaşma yeri bulunmaktadır. Elektrik ve suyunda bağlandığı bu iskelede tonoz bulunmadığından demir atmak gerekir. Yakıt ihtiyacı için 35 kilometre uzaklıktaki Köyceğiz’den tanker gelir. Gaz tüpü bulunur.

TAŞKAYA KOY

KOORDİNATLARI 36 ° 41’44.17 ″ N – 28 ° 52’2.58 ″ E

Taşkaya Adası’nın kuzeybatısındaki geniş ve mükemmel koydur.Koyun tüm kıyılarına 10-15 metre arası demir atıp, karadan koltuk alınır.  Girişin iskele tarafındaki girintide 35 yat bağlama kapasiteli bir restoran vardır. Bedeli karşılığında buradan elektrik ve su temin edile bilinir. 

TURUNÇ PINARI BAY

KOORDİNATLARI 36 ° 36’52.00 ″ N – 29 ° 3’15.00 ″ E

Fethiye Körfezi doğu yakasındaki Şahin Burnu’nun, güneydoğusuna gizlenmiş, çam ağaçları ile kaplı bir koydur.Suyu derin olan koyun sonunda, çok güzel bir plaj kısmı bulunur. Bu alanda bahçelerin, ağaçların arasında güzel bir tesis vardır.Batıdan esen meltem, koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluganı, rüzgarı engeller.Koya yaklaşırken hiçbir tehlike yoktur. Büyük tekneler, Şahin Burnu’ndan plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25 metrelere demir atılır.Bu yakanın plaj önlerinde, su içinde kayalar vardır. Koyun karşı yakasına da kıçtan kara olunur. Ancak, dışarıdan gelebilecek esinti ve soluganları düşünerek, plaja yakın demirlemek gerekir. Bu kısımda kalacak teknelerin uzun kaloma ve kıyıdan mesafeli durmalarında fayda vardır. Yeşilliklerin arasındaki tesisin, plaj önlerinde, tonozla bağlanılan 15 tekne kapasiteli, yüzer iskelesi vardır.