Göcek  korunaklı koyları ve  uygun hava koşulu ile Türkiye’nin yelken yapmaya en elverişli koylarından biridir. Bu rota ilk defa tekne tatili yapacak olan kişiler için tavsiye edilir.

GÖCEK

KOORDİNAT 36°45’11.00″ N – 28°56’8.00″ E

Göcek Körfezi’nin kuzeyinde, Göcek beldesi yer alır. Yüksek Toros Dağları’nın ortasında kalan dar, düz alanın kıyı kesimindedir.Türkiye yat turizminin çok önemli bir merkezidir. Nüfusun büyük bir kısmı denizle ilgili işlerle ve turizm ile ilgilenmektedir. Ayni zamanda, belde dışından bu gelişen merkezde çalışmak için gelenlerle, yaşayan nüfus artmıştır. Bir giriş çıkış limanı da olan Göcek’te Gümrük bulunur.Denizciliği bu önemli merkezine ait beldeye, denizden yaklaşmada engeller yoktur. Belde önlerinde, demir tutan zemine  demir atıp, alargada kalınır. Ancak, Belediye Marinasına giriş çıkış yapacak teknelere engel oluşturmamak, Belediye Marina ile D Marin Göcek Marina arasındaki azmak ağzındaki sığ alana dikkat etmek gerekir.

BOYNUZBÜKÜ

KOORDİNAT 36°42’41.28″ N – 28°53’45.16″ E 

Koy, batıya girinti yapmıştır. Sonunda günlük ağaçları ile kaplı düz geniş bir alan vardır. Buranın güneyinde bir azmak denize karışır. Azmağın denize karıştığı yer sığlık ve sazlıktır.Çam ağaçları ile kaplı koy, kuzey ve güney yakasında burunlarla ayrılarak, farklı büyüklüklerde girintiler yapar. Derin olan koyda, bu burunların önleri 10, içleri 20 metre derinliktedir.Kuzeybatıdaki girintide derinlik daha düşüktür. Yatlar bu mevkilerde demir atarak, karadan koltuk alırlar. Yaz aylarında her iki yakada yoğundur.Koyun bitimindeki günlük ağaçları ile kaplı mevkide bir restoran bulunur. Bu tesisin, tonozla bağlanılan 20 tekne kapasiteli ahşap iskelesi vardır. İskele sığ olan kıyı şeridinin 3 metrelik derinliğine kadar gelir. Arzu eden yatlara su verilir. Gerekli durumlarda teknelere 220 V elektrik takviyesi yapılır.

HAMAM BAY

KOORDİNATLARI 36 ° 38’45 ”K – 28 ° 51’75” D

Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar. Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar.. Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır

GÖBÜN

KOORDİNAT 36°38’39.47″ N – 28°53’37.52″ E

Göcek koylarının en korunaklıdır. Her havaya kapalı koy, ayni zamanda bir kış limanıdır. Bir çok yatçı kışı burada geçirirler. Yakınındaki Sarsala koyu, Dalaman’a karayolu bağlantılıdır, ikmal yönünden de sorun yaşanmaz.Korumalı ama küçük ve dar olan bu koya iki yüksek tepenin arasından girilir. Zaten koyun girişi dikkatli bakılmazsa uzaktan belli olmaz.Girişten itibaren derinlik düşer. Liman içi ortalama derinlik 5-7 metre arasıdır. Zaten koyun batı tarafı tamamen sığlıktır. Bu sığlığın altında sualtı antik kalıntılarının olduğu söylenir.Dar limanda manevra alanı olmadığından büyük tekneler giremez. Demirde kalınacak tek yeri, girişte sancakta kalan tepenin iç kısmıdır. Burada küçük bir rıhtım bulunur.Genelde sabit tekneler vardır. Belki bir iki tekne yer bulabilir. Göbün Koyunun girişinin karşı tarafında bir lokanta bulunur. Bu lokantanın, önünde ve girişin iskele tarafında uzun iskeleleri vardır. 40 teknenin tonozla bağlanabilecekleri bu iskelelerden, doğuda bulunanın arkasında eski bir rıhtım vardır. Bu rıhtımın sağlığı ve taşları, ahşap iskelenin önlerine kadar uzanır. Özellikle restoran tarafı iyice sığlaşır. Bu nedenle, iskeleye baştan kara girmekte fayda vardır. Derinliğin yeterli olduğunu sandığımız noktalarda, dışarıdan gelecek bir motoryat dalgası, dümen palasını taşlara vurmanızı sağlayabilir. Restoran işletmecileri, her ne kadar ahşap uzun paserellalar hazırlamış olsalar da, aklınızda bulunsun.