Göcek ve Marmaris arasındaki eşsiz koyların keyfini çıkaracağınız bir rotadır. Bu rota daha önce en az 2 kere  uzun rota tekne tatili kişiler yapmış için tavsiye edilir. Bu rota üzerinde boğaz geçişi vardır. Konaklanacak koylar arasında uzun seyirler yapılması gerekmektedir.

GÖCEK

KOORDİNAT 36°45’11.00″ N – 28°56’8.00″ E

Göcek Körfezi’nin kuzeyinde, Göcek beldesi yer alır. Yüksek Toros Dağları’nın ortasında kalan dar, düz alanın kıyı kesimindedir.Türkiye yat turizminin çok önemli bir merkezidir. Nüfusun büyük bir kısmı denizle ilgili işlerle ve turizm ile ilgilenmektedir. Ayni zamanda, belde dışından bu gelişen merkezde çalışmak için gelenlerle, yaşayan nüfus artmıştır. Bir giriş çıkış limanı da olan Göcek’te Gümrük bulunur.Denizciliği bu önemli merkezine ait beldeye, denizden yaklaşmada engeller yoktur. Belde önlerinde, demir tutan zemine  demir atıp, alargada kalınır. Ancak, Belediye Marinasına giriş çıkış yapacak teknelere engel oluşturmamak, Belediye Marina ile D Marin Göcek Marina arasındaki azmak ağzındaki sığ alana dikkat etmek gerekir.

KAPI CREEK – KAPI (Kale) KOY

KOORDİNATLARI 36 ° 38’25 ”N- 28 ° 51’19” E

Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

EKINCIK LİMAN

KOORDİNATLARI 36 ° 49’5.82 ″ N – 28 ° 33’25.90 ″ E

Köyceğiz Limanı’nın kuzeyinde yer alır.Ekincik Limanı içleri genelde her noktası ile demirlemeye, alargada kalmaya mümkündür. Birçok tekne, plaj önlerine demirler ve burada kalır. Güvenli demirleme yerlerinden biri kıyıdaki iskele önünün kuzeyine düşen mevkidir. Ekincik Limanı’nın kuzey batısında, rüzgarlara, dışarıdan gelebilecek soluğanlara korunaklı bu mevkii de erişte kum karışımı zemine 5-10 metrelere demir atıp, alargada kalınabilir.Ekincik Limanı’nın, güneybatısında Deniz Taşıyıcılar Kooperatifine ait uzun bir iskele vardır. Kooperatiflere ait, 70 teknenin yanaştığı iskelenin baş tarafında yatlar için 15 teknelik bir yanaşma yeri bulunmaktadır. Elektrik ve suyunda bağlandığı bu iskelede tonoz bulunmadığından demir atmak gerekir. Yakıt ihtiyacı için 35 kilometre uzaklıktaki Köyceğiz’den tanker gelir. Gaz tüpü bulunur.

BOZBURUN LİMAN

KOORDİNATLARI 36 ° 41’27.27 ″ N – 28 ° 2’33.27 ″ E

Yeşil Ada’nın tam kuzeyinde, balıkçıların, gulet yapımcılarının ve gulet işletmecilerinin yoğun yaşadığı beldedir. Bozburun’da Su Ürünleri Kooperatifinin işlettiği  50 yat kapasiteli bir barınak vardır (İrtibat : 0252-456 22 66)Tonoz yoktur, demir atmanız gerekir ama çok dikkatli. Çünkü  küçük ve dar bir barınaktır.Girişte, liman görevlisi karşılar. Yanaşacağınız yeri gösterip, yardım eder. Elektrik su bağlantısı yapılır. Yakıt  tankerle getirilir, blok buz, tüp bulunur.Marketlerinde her türlü malzeme bulmak mümkündür.

SERÇE LİMAN

KOORDİNATLARI 36 ° 34’42.30 ″ N – 28 ° 2’50.85 ″ E

Çatal Adaların 1.2 mil kuzey doğusunda, yüksek kayaların arasına gizlenmiş bir koydur. Sadece 135 metrelik bir ağızı olan koy, anca 2 mil mesafeden görülmeye başlar.Genelde solugan alan girişinde çok dikkat etmek gerekir. Batı burnu önünde 10 metrelere uzanmış bir kaya ve döküntüleri bulunur. 40 metrelik derinlikle koy içine girildiğinde, derinlikler 30 a düşer.Bu mevkide eski restorana ait tonoz zinciri plaja paralel yatmaktadır. Demir atarken dikkat etmekte fayda vardır.Kum zemine 5-8 metrelere demir atıp, güney kıyıdan koltuk alınır. Burada denizin dip görünümü çok güzeldir.

HAMAM BAY

KOORDİNATLARI 36 ° 38’45 ”K – 28 ° 51’75” D

Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar. Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar.. Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır.

.