Göcek ve Fethiye arasındaki benzersiz koyların bulunduğu. Bu rota daha önce en az 2 kere uzun rota tekne tatili yapmış kişiler için tavsiye edilir. Bu rota üzerinde boğaz geçişi vardır. Konaklanacak koylar arasında uzun seyirler yapılması gerekmektedir.

GÖCEK

KOORDİNAT 36°45’11.00″ N – 28°56’8.00″ E

Göcek Körfezi’nin kuzeyinde, Göcek beldesi yer alır. Yüksek Toros Dağları’nın ortasında kalan dar, düz alanın kıyı kesimindedir.Türkiye yat turizminin çok önemli bir merkezidir. Nüfusun büyük bir kısmı denizle ilgili işlerle ve turizm ile ilgilenmektedir. Ayni zamanda, belde dışından bu gelişen merkezde çalışmak için gelenlerle, yaşayan nüfus artmıştır. Bir giriş çıkış limanı da olan Göcek’te Gümrük bulunur.Denizciliği bu önemli merkezine ait beldeye, denizden yaklaşmada engeller yoktur. Belde önlerinde, demir tutan zemine  demir atıp, alargada kalınır. Ancak, Belediye Marinasına giriş çıkış yapacak teknelere engel oluşturmamak, Belediye Marina ile D Marin Göcek Marina arasındaki azmak ağzındaki sığ alana dikkat etmek gerekir.

KAPI CREEK – KAPI (Kale)KOY

KOORDİNATLARI 36 ° 38’25 ”N- 28 ° 51’19” E

Kayalardan oluşan küçük adacığın arkalarında tekneler kıçtan kara olurlar.Korunaklı, çam ağaçları ile çevrili koyun güney ve batı yakasına, yosun zemine 10-15 metrelere demirleyip, karadan koltuk alınır.Koy güney ve batı tepelerinden rüzgar alır, sağanaklar yapar. Ama bu esintiler ayni zamanda, koyda kalanları özellikle yaz sıcaklarından korur, serinletir.Koya girişte sancak tarafında, önünde ahşap iskelesi olan bir restoran vardır. Sığlık bir alanın önündeki bu iskeleye 25 tekne aborda olabilir.

 

GEMILER ADASI

KOORDİNATLARI  36 ° 33’20.00 ″ N – 29 ° 4’4.00 ″ E

Gemiler Adası’nın kuzeyindeki muhteşem mevkii.Doğu-Batı yönünde yarım mil uzayan adanın 250 metre karşısında ona paralel kara vardır. Derin olan bu kanal teknelerin adaya veya karaya kıçtan kara bağlana bilecekleri bir liman oluşturur.Dip yapısı, kum-yosun-kaya karışımıdır. Demire mümkün olduğunca uzun kaloma verilmesi gerekir. Kara tarafında hafif dik inen yamaçlar sorun oluşturmazken, ada tarafında kıyıda, kayalar ve sığ alanlar bulunur.Adanın batı tarafına yaz aylarında çok yoğun tur tekneleri giriş çıkış yaparlar. Bu alan kalabalık olur. Doğu taraf ya da karşı kara tarafı daha sakindir.

KARACAÖREN KOY

KOORDİNATLARI 36 ° 32’27.64 ″ N – 29 ° 3’10.42 ″ E

Üzerinde Bizans dönemine ait kalıntıların olduğu Karacaören Adası’nın batısındadır.Koyun girişinde su üstü ve uzantısında sualtı kayaları vardır. Sağlıklı giriş, Karacaören Adası’nın her iki tarafındaki geçitleri ortalayarak girmektir.Bu kayalar görünse, bazı yerlerde geçiş için yeterli derinlikler olsa da en sağlıklısı, adaya yakın kanallardan girmektir.Koy genelde soluganlı bir alanın ortasındadır. Ancak koy, solugandan en az etkilenen yerdir. Koyun kum zeminine 10-15 metrelere demir atıp, her iki yakadan da koltuk alınır.

TERSANE KOY

KOORDİNATLARI 36 ° 40’31.79 ″ N – 28 ° 54’54.69 ″ E

Göcek Körfezi’nin en büyük adası olan Tersane Adası’nın kuzeybatısındaki korunaklı koydur.Koyun girişi uzaktan belli olmaz. O derece dar olan ağızdan bir kanalla koya ulaşılır. Bu kanalda derinlik 20, koy içinde 5-10 metre arasındadır.Dip yapısı kum-yosun olan koyun önemli bir kısmı sığdır. Bu sebeple barınma yönünden dar bir alandır. Özellikle gece kalacak teknelerin zaman zaman koy ağzından gelen sert rüzgarlara ve sağanaklara tedbir alarak demirlemeleri gerekir.Koyun kuzey kıyısı  ve koy ağzının güneybatı kıyı köşesi, kıçtan kara olmak için uygun mevkiilerdir. Bu alanda demiri mümkün olduğunca uzak atıp, tekneler arasında yeterli güvenlik mesafesi bırakmak gerekiyor.Ayni zamanda koy ortasında alargada da kalınır. Ancak bu alan teknelerin gezinmesi için çok dar ve eğer geç fark edilirse herhangi bir tarama durumunda, güç durumlar yaratabilir.Koyun, güneybatısındaki girinti ve doğusu sığdır. Koyun ortasında başlayan sığlaşma doğusundaki çökmüş eski tarihi tersane harabelerinde son bulur.Adanın adını bu tersaneden aldığı söylenir.

 

HAMAM BAY

KOORDİNATLARI 36 ° 38’45 ”K – 28 ° 51’75” D

Koyun dibinde, suların içinde yarı yıkık bir hamam bulunmaktadır. Bu hamamı, asırlar önce tepelerin üstündeki şehrin kralının yaptırdığı söylenir. Hamamın doğusundaki kıyı önleri çok derindir. Bu kısma genellikle gulet tekneleri kıçtan kara olurlar. 20-30 metrelere demir atıp, bağlanırlar. Koy, özellikle gündüz çok kalabalıktır. Fethiye ve Göcek’ten gelen günlük tur tekneleri burada durak yaparlar.. Koyun demirlenecek en uygun yeri, batı kıyısıdır. Yine buraya kıçtan kara olunursa daha rahat barınılır.

TURUNÇ PINARI BAY

KOORDİNATLARI 36 ° 36’52.00 ″ N – 29 ° 3’15.00 ″ E

Fethiye Körfezi doğu yakasındaki Şahin Burnu’nun, güneydoğusuna gizlenmiş, çam ağaçları ile kaplı bir koydur.Suyu derin olan koyun sonunda, çok güzel bir plaj kısmı bulunur. Bu alanda bahçelerin, ağaçların arasında güzel bir tesis vardır.Batıdan esen meltem, koyda pek etkili olmaz. Batı yakası soluganı, rüzgarı engeller.Koya yaklaşırken hiçbir tehlike yoktur. Büyük tekneler, Şahin Burnu’ndan plaja doğru uzanan kıyı önlerinde 20-25 metrelere demir atılır.Bu yakanın plaj önlerinde, su içinde kayalar vardır. Koyun karşı yakasına da kıçtan kara olunur. Ancak, dışarıdan gelebilecek esinti ve soluganları düşünerek, plaja yakın demirlemek gerekir. Bu kısımda kalacak teknelerin uzun kaloma ve kıyıdan mesafeli durmalarında fayda vardır. Yeşilliklerin arasındaki tesisin, plaj önlerinde, tonozla bağlanılan 15 tekne kapasiteli, yüzer iskelesi vardır.